TEN 40-7222WIR
TEN 40-7222WIR
Part Number
TEN 40-7222WIR
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Data sheet
TEN 40-7222WIR.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEN 40-7222WIR
Comments
    TEN 40-7222WIR Specifications
    SeriesTEN 40WIR (40W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency89%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)40 W
    Package / Case6-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-12V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.6 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)160V
    Voltage - Input (Min)43V
    Current - Output (Max)1.666A, 1.666A