TEP 75-7216WI
TEP 75-7216WI
Part Number
TEP 75-7216WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER 28V 76W
Data sheet
TEP 75-7216WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEP 75-7216WI
Comments
    TEP 75-7216WI Specifications
    SeriesTEP 75WI (75W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency90%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)76 W
    Package / Case9-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 128V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C
    Voltage - Input (Max)160V
    Voltage - Input (Min)43V
    Current - Output (Max)2.7A