THL 20-4822WI
THL 20-4822WI
Part Number
THL 20-4822WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Data sheet
THL 20-4822WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
THL 20-4822WI
Comments
    THL 20-4822WI Specifications
    SeriesTHL 20WI (20W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, SCP
    Efficiency89%
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)20 W
    Package / Case6-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-12V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)835mA, 835mA