THM 15-2423WI
THM 15-2423WI
Part Number
THM 15-2423WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Data sheet
THM 15-2423WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
THM 15-2423WI
Comments
    THM 15-2423WI Specifications
    SeriesTHM 15WI (15W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsMedical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)15 W
    Package / Case5-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-15V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)500mA, 500mA