THM 15-4821WI
THM 15-4821WI
Part Number
THM 15-4821WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Data sheet
THM 15-4821WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
THM 15-4821WI
Comments
    THM 15-4821WI Specifications
    SeriesTHM 15WI (15W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
    Efficiency86%
    Part StatusActive
    ApplicationsMedical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)15 W
    Package / Case5-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-5V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)1.5A, 1.5A