THN 20-4810WI
THN 20-4810WI
Part Number
THN 20-4810WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Data sheet
THN 20-4810WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
THN 20-4810WI
Comments
    THN 20-4810WI Specifications
    SeriesTHN 20WI (20W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
    Efficiency86%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)15 W
    Package / Case6-DIP Module
    Approval AgencyCB, cURus
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)4.5A