C161CLBFKSW6WT55XAA
C161CLBFKSW6WT55XAA
Part Number
C161CLBFKSW6WT55XAA
Manufactures
Focus LCDs
Description
16X1 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Data sheet
C161CLBFKSW6WT55XAA.pdf
Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Delivery Services
C161CLBFKSW6WT55XAA
Comments
    C161CLBFKSW6WT55XAA Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Dot Size1.15mm W x 1.77mm H
    BacklightLED - White
    InterfaceParallel, 4/8-Bit
    Text Color-
    Part StatusNot For New Designs
    Display ModeTransflective
    Display TypeFSTN - Film Super-Twisted Nematic
    Viewing Area120.00mm L x 23.00mm W
    Character Size14.54mm H x 6.00mm W
    Display Format16 x 1
    Controller TypeST7066U
    Background ColorWhite
    Character Format5 x 7 Dots w/Cursor
    Voltage - Supply4.7V ~ 5.5V
    Outline L x W x H151.00mm x 40.00mm x 13.00mm
    Number of Characters16
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C