C204ALBSYLY6WM55PAA
C204ALBSYLY6WM55PAA
Part Number
C204ALBSYLY6WM55PAA
Manufactures
Focus LCDs
Description
20X4 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Data sheet
C204ALBSYLY6WM55PAA.pdf
Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Delivery Services
C204ALBSYLY6WM55PAA
Comments
    C204ALBSYLY6WM55PAA Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Dot Size0.55mm W x 0.55mm H
    BacklightLED - Yellow/Green
    InterfaceParallel, 4/8-Bit
    Text Color-
    Part StatusActive
    Display ModeTransmissive
    Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
    Viewing Area76.00mm L x 25.20mm W
    Character Size4.75mm H x 2.96mm W
    Display Format20 x 4
    Controller TypeST7066U
    Background ColorYellow/Green
    Character Format5 x 7 Dots w/Cursor
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Outline L x W x H98.00mm x 60.00mm x 14.00mm
    Number of Characters80
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C