BSTC-106-D-110-24-GT-500-LF
BSTC-106-D-110-24-GT-500-LF
Part Number
BSTC-106-D-110-24-GT-500-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
.100 Header
Data sheet
BSTC-106-D-110-24-GT-500-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
BSTC-106-D-110-24-GT-500-LF
Comments
    BSTC-106-D-110-24-GT-500-LF Specifications
    SeriesBSTC-1
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions12
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.500" (12.700mm)
    Length - Post (Mating)0.320" (8.128mm)