BSTCM-105-D-230-16-GT-285-LF
BSTCM-105-D-230-16-GT-285-LF
Part Number
BSTCM-105-D-230-16-GT-285-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
.100 Header
Data sheet
BSTCM-105-D-230-16-GT-285-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
BSTCM-105-D-230-16-GT-285-LF
Comments
    BSTCM-105-D-230-16-GT-285-LF Specifications
    SeriesBSTCM-1
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions10
    Length - Overall Pin0.565" (14.351mm)
    Length - Stack Height0.285" (7.239mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)