BSTCM-116-D-230-20-GT-400-LF
BSTCM-116-D-230-20-GT-400-LF
Part Number
BSTCM-116-D-230-20-GT-400-LF
Description
.100 Header
Data sheet
BSTCM-116-D-230-20-GT-400-LF.pdf
Delivery Services
BSTCM-116-D-230-20-GT-400-LF
Comments
    BSTCM-116-D-230-20-GT-400-LF Specifications
    SeriesBSTCM-1
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Number of Rows2
    Number of Positions32
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)