BSTCM-224-D-160-28-H-255-AP-LF
BSTCM-224-D-160-28-H-255-AP-LF
Part Number
BSTCM-224-D-160-28-H-255-AP-LF
Description
.079 Header
Data sheet
BSTCM-224-D-160-28-H-255-AP-LF.pdf
Delivery Services
BSTCM-224-D-160-28-H-255-AP-LF
Comments
    BSTCM-224-D-160-28-H-255-AP-LF Specifications
    SeriesBSTCM-2
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    Number of Rows2
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin0.467" (11.862mm)
    Length - Stack Height0.255" (6.477mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)