BSTCM-605-D-08-GT-260-TR-P-LF.pdf
| Series | BSTCM-6 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Black |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 10 |
| Length - Overall Pin | 0.435" (11.049mm) |
| Length - Stack Height | 0.260" (6.600mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.175" (4.445mm) |