BSTCM-706-D-180-11-F-125-TR-P-LF
Part Number
Description
.039 Header
Data sheet
BSTCM-706-D-180-11-F-125-TR-P-LF.pdf
Delivery Services
Comments
    BSTCM-706-D-180-11-F-125-TR-P-LF Specifications
    SeriesBSTCM-7
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.039" (1.00mm)
    Number of Rows2
    Number of Positions12
    Length - Overall Pin0.310" (7.874mm)
    Length - Stack Height0.125" (3.175mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)