BSTCR-110-D-090-20-GT-210-LF
BSTCR-110-D-090-20-GT-210-LF
Part Number
BSTCR-110-D-090-20-GT-210-LF
Data sheet
BSTCR-110-D-090-20-GT-210-LF.pdf
Delivery Services
BSTCR-110-D-090-20-GT-210-LF
Comments
    BSTCR-110-D-090-20-GT-210-LF Specifications
    SeriesBSTCR-1
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin-
    Length - Stack Height0.210" (5.334mm)
    Length - Post (Mating)0.290" (7.366mm)