BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF
BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF
Part Number
BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF
Description
CONN BRD STACK TERMINAL STRIP
Data sheet
BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF.pdf
Delivery Services
BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF
Comments
    BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF Specifications
    SeriesBSTCRSM-1
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions2
    Length - Overall Pin-
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.185" (4.699mm)