BSTS-110-S-A-16-GT-353-LF
BSTS-110-S-A-16-GT-353-LF
Part Number
BSTS-110-S-A-16-GT-353-LF
Data sheet
BSTS-110-S-A-16-GT-353-LF.pdf
Delivery Services
BSTS-110-S-A-16-GT-353-LF
Comments
    BSTS-110-S-A-16-GT-353-LF Specifications
    SeriesBSTS-1
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions10
    Length - Overall Pin0.630" (16.000mm)
    Length - Stack Height0.353" (8.966mm)
    Length - Post (Mating)0.167" (4.242mm)