FW-04-03-G-D-240-120
FW-04-03-G-D-240-120
Part Number
FW-04-03-G-D-240-120
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-04-03-G-D-240-120.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-04-03-G-D-240-120
Comments
    FW-04-03-G-D-240-120 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin0.360" (9.144mm)
    Length - Stack Height0.240" (6.096mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)