FW-04-04-F-D-204-067
FW-04-04-F-D-204-067
Part Number
FW-04-04-F-D-204-067
Description
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-04-04-F-D-204-067.pdf
Delivery Services
FW-04-04-F-D-204-067
Comments
    FW-04-04-F-D-204-067 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin0.361" (9.169mm)
    Length - Stack Height0.204" (5.182mm)
    Length - Post (Mating)0.067" (1.702mm)