FW-04-04-F-D-315-065
FW-04-04-F-D-315-065
Part Number
FW-04-04-F-D-315-065
Description
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-04-04-F-D-315-065.pdf
Delivery Services
FW-04-04-F-D-315-065
Comments
    FW-04-04-F-D-315-065 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin0.470" (11.938mm)
    Length - Stack Height0.315" (8.000mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)