FW-05-03-L-D-300-065-A
FW-05-03-L-D-300-065-A
Part Number
FW-05-03-L-D-300-065-A
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-05-03-L-D-300-065-A.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-05-03-L-D-300-065-A
Comments
    FW-05-03-L-D-300-065-A Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions10
    Length - Overall Pin0.365" (9.271mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)