FW-05-04-F-D-230-120
FW-05-04-F-D-230-120
Part Number
FW-05-04-F-D-230-120
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-05-04-F-D-230-120.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-05-04-F-D-230-120
Comments
    FW-05-04-F-D-230-120 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions10
    Length - Overall Pin0.440" (11.176mm)
    Length - Stack Height0.230" (5.842mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)