FW-45-04-F-D-350-065
FW-45-04-F-D-350-065
Part Number
FW-45-04-F-D-350-065
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 90POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-45-04-F-D-350-065.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-45-04-F-D-350-065
Comments
    FW-45-04-F-D-350-065 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions90
    Length - Overall Pin0.505" (12.827mm)
    Length - Stack Height0.350" (8.890mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)