FW-46-02-G-D-250-075
FW-46-02-G-D-250-075
Part Number
FW-46-02-G-D-250-075
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 92POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-46-02-G-D-250-075.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-46-02-G-D-250-075
Comments
    FW-46-02-G-D-250-075 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions92
    Length - Overall Pin0.400" (10.160mm)
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)