FW-48-01-F-D-350-075
FW-48-01-F-D-350-075
Part Number
FW-48-01-F-D-350-075
Description
CONN HDR 96POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-48-01-F-D-350-075.pdf
Delivery Services
FW-48-01-F-D-350-075
Comments
    FW-48-01-F-D-350-075 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Number of Positions96
    Length - Overall Pin0.470" (11.938mm)
    Length - Stack Height0.350" (8.890mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)