FW-48-01-F-D-425-100
FW-48-01-F-D-425-100
Part Number
FW-48-01-F-D-425-100
Description
CONN HDR 96POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-48-01-F-D-425-100.pdf
Delivery Services
FW-48-01-F-D-425-100
Comments
    FW-48-01-F-D-425-100 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Number of Positions96
    Length - Overall Pin0.570" (14.478mm)
    Length - Stack Height0.425" (10.800mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)