FW-49-05-L-D-575-100
FW-49-05-L-D-575-100
Part Number
FW-49-05-L-D-575-100
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 98POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-49-05-L-D-575-100.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-49-05-L-D-575-100
Comments
    FW-49-05-L-D-575-100 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions98
    Length - Overall Pin0.675" (17.145mm)
    Length - Stack Height0.575" (14.605mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)