FW-50-01-F-D-472-070
FW-50-01-F-D-472-070
Part Number
FW-50-01-F-D-472-070
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-50-01-F-D-472-070.pdf
Delivery Services
FW-50-01-F-D-472-070
Comments
    FW-50-01-F-D-472-070 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.587" (14.910mm)
    Length - Stack Height0.472" (11.989mm)
    Length - Post (Mating)0.070" (1.778mm)