FW-50-01-F-D-550-071-EP
FW-50-01-F-D-550-071-EP
Part Number
FW-50-01-F-D-550-071-EP
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-50-01-F-D-550-071-EP.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-50-01-F-D-550-071-EP
Comments
    FW-50-01-F-D-550-071-EP Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.666" (16.916mm)
    Length - Stack Height0.550" (13.970mm)
    Length - Post (Mating)0.071" (1.803mm)