FW-50-01-L-D-670-070
FW-50-01-L-D-670-070
Part Number
FW-50-01-L-D-670-070
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-50-01-L-D-670-070.pdf
Delivery Services
FW-50-01-L-D-670-070
Comments
    FW-50-01-L-D-670-070 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.785" (19.939mm)
    Length - Stack Height0.670" (17.018mm)
    Length - Post (Mating)0.070" (1.778mm)