FW-50-02-F-D-200-100
FW-50-02-F-D-200-100
Part Number
FW-50-02-F-D-200-100
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-50-02-F-D-200-100.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-50-02-F-D-200-100
Comments
    FW-50-02-F-D-200-100 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.375" (9.525mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)