FW-50-02-F-D-250-300
FW-50-02-F-D-250-300
Part Number
FW-50-02-F-D-250-300
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-50-02-F-D-250-300.pdf
Delivery Services
FW-50-02-F-D-250-300
Comments
    FW-50-02-F-D-250-300 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.625" (15.875mm)
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.300" (7.620mm)