FW-50-02-F-D-300-065
FW-50-02-F-D-300-065
Part Number
FW-50-02-F-D-300-065
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-50-02-F-D-300-065.pdf
Delivery Services
FW-50-02-F-D-300-065
Comments
    FW-50-02-F-D-300-065 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.440" (11.176mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)