FW-50-05-G-D-530-100-P
FW-50-05-G-D-530-100-P
Part Number
FW-50-05-G-D-530-100-P
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-50-05-G-D-530-100-P.pdf
Delivery Services
FW-50-05-G-D-530-100-P
Comments
    FW-50-05-G-D-530-100-P Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)