FW-50-05-G-D-555-120
FW-50-05-G-D-555-120
Part Number
FW-50-05-G-D-555-120
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-50-05-G-D-555-120.pdf
Delivery Services
FW-50-05-G-D-555-120
Comments
    FW-50-05-G-D-555-120 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.675" (17.145mm)
    Length - Stack Height0.555" (14.097mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)