FW-50-05-G-D-559-116
FW-50-05-G-D-559-116
Part Number
FW-50-05-G-D-559-116
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-50-05-G-D-559-116.pdf
Delivery Services
FW-50-05-G-D-559-116
Comments
    FW-50-05-G-D-559-116 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.675" (17.145mm)
    Length - Stack Height0.559" (14.199mm)
    Length - Post (Mating)0.116" (2.946mm)