FW-50-05-G-D-562-100
FW-50-05-G-D-562-100
Part Number
FW-50-05-G-D-562-100
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-50-05-G-D-562-100.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
FW-50-05-G-D-562-100
Comments
    FW-50-05-G-D-562-100 Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.662" (16.815mm)
    Length - Stack Height0.562" (14.275mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)