TBSTCM-520-D-125-10-FT-315-P-AP-LF
Part Number
Manufactures
Major League Electronics
Description
.050 x .050 Header
Data sheet
TBSTCM-520-D-125-10-FT-315-P-AP-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
Comments
    TBSTCM-520-D-125-10-FT-315-P-AP-LF Specifications
    SeriesTBSTCM-5-V
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.382" (9.700mm)
    Length - Stack Height0.315" (8.000mm)
    Length - Post (Mating)0.125" (3.175mm)