16FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
16FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
Part Number
16FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
Manufactures
JST Sales America Inc.
Description
CONN FFC TOP 16POS 1.00MM R/A
Data sheet
16FMN-SMT-A-TF(LF)(SN).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
16FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
Comments
    16FMN-SMT-A-TF(LF)(SN) Specifications
    SeriesFMN
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesLow Insertion Force (LIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating50V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.118" (3.00mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C