FH12-33S-0.5SH(55)
FH12-33S-0.5SH(55)
Part Number
FH12-33S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12-33S-0.5SH(55).pdf
Delivery Services
FH12-33S-0.5SH(55)
Comments
    FH12-33S-0.5SH(55) Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions33
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Connector/Contact TypeContacts, Bottom
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    FH12-33S-0.5SH(55) FAQ
    1. How to order FH12-33S-0.5SH(55) on Kimter Electronics?
    3. Are the FH12-33S-0.5SH(55) price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FH12-33S-0.5SH(55)?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    FH12-33S-0.5SH(55) Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    FH12-33S-0.5SH(55) FH12-33S-0.5SH(55) FH12-33S-0.5SH(55) Hirose Electric Co Ltd 5000 CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A View