FH28D-68S-0.5SH(05)
FH28D-68S-0.5SH(05)
Part Number
FH28D-68S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 68POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH28D-68S-0.5SH(05).pdf
Delivery Services
FH28D-68S-0.5SH(05)
Comments
    FH28D-68S-0.5SH(05) Specifications
    SeriesFH28
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureRotary Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.100" (2.54mm)
    Number of Positions68
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C