FH12A-40S-0.5SH(55)
FH12A-40S-0.5SH(55)
Part Number
FH12A-40S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC TOP 40POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12A-40S-0.5SH(55).pdf
Delivery Services
FH12A-40S-0.5SH(55)
Comments
    FH12A-40S-0.5SH(55) Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions40
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C