FH23-51S-0.3SHW(06)
FH23-51S-0.3SHW(06)
Part Number
FH23-51S-0.3SHW(06)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Data sheet
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH23-51S-0.3SHW(06)
Comments
    FH23-51S-0.3SHW(06) Specifications
    SeriesFH23
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesLow Insertion Force (LIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.049" (1.25mm)
    Number of Positions51
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C