FH41-40S-0.5SH(05)
FH41-40S-0.5SH(05)
Part Number
FH41-40S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH41-40S-0.5SH(05).pdf
Delivery Services
FH41-40S-0.5SH(05)
Comments
    FH41-40S-0.5SH(05) Specifications
    SeriesFH41
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.098" (2.50mm)
    Number of Positions40
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C