65801-012LF
65801-012LF
Part Number
65801-012LF
Manufactures
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FFC FPC RCPT 12POS 2.54MM
Data sheet
65801-012LF.pdf
Delivery Services
65801-012LF
Comments
    65801-012LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating500V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions12
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C