66226-010LF
66226-010LF
Part Number
66226-010LF
Manufactures
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FFC HEADER 10POS 2.54MM
Data sheet
66226-010LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
66226-010LF
Comments
    66226-010LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialCopper Nickel Alloy
    Housing MaterialThermoplastic
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions10
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C