66226-020LF
66226-020LF
Part Number
66226-020LF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC HEADER 20POS 2.54MM
Data sheet
66226-020LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
66226-020LF
Comments
    66226-020LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialCopper Nickel Alloy
    Housing MaterialThermoplastic
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board-
    Number of Positions20
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C