F52Q-1A7H1-11008
F52Q-1A7H1-11008
Part Number
F52Q-1A7H1-11008
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
FLEX CONNECTOR, 1.00MM PITCH, HE
Data sheet
F52Q-1A7H1-11008.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
F52Q-1A7H1-11008
Comments
    F52Q-1A7H1-11008 Specifications
    SeriesAorora F52Q
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions8
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C