FA5S050HP1
FA5S050HP1
Part Number
FA5S050HP1
Manufactures
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Data sheet
FA5S050HP1.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FA5S050HP1
Comments
    FA5S050HP1 Specifications
    SeriesFA5
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialCopper Alloy
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.057" (1.45mm)
    Number of Positions50
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C