FC1-15-02-T-WT
FC1-15-02-T-WT
Part Number
FC1-15-02-T-WT
Manufactures
Samtec Inc.
Description
CONN FFC 15POS 1.00MM R/A
Data sheet
FC1-15-02-T-WT.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FC1-15-02-T-WT
Comments
    FC1-15-02-T-WT Specifications
    SeriesFC1
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating-
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board-
    Number of Positions15
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C